CANOPUS BROS KIT 20BD.10TT.12TT.14FT.14SD Wrap
Bro’s Kit SK-20 is for all genres with a 20″ bass drum and a shallow tom set up. Adopting an all-Birch shell, you can experience the well balanced tom and floor tom, with excellent sound and low end of the 20” bass drum which is comparable to 22” set. It can be used for school equipment such as club activities for a long time, making it a recommended size balance.
Please note :
*Bass drum comes standard with no tom mount installed except Yaiba Maple bass drum.
*Colors on the photo might be slightly different from the actual color.
| Weight | 65 kg |
|---|---|
| Color | Platinum Turquoise, Platinum Ruby, Platinum Quartz, Platinum Onyx |
No:
SK-20
Size:
BD 16”x20”
FT 14”x14”
TT 8“x12”
TT 8”x10”
SD 5.5”x14”
w/ Tom Holder
Hoop : Steel 2mm